600-1 Meclis yemin töreni… Depremzedelerin milletvekili Can Atalay Meclis’e alınmadı

14 Mayıs 2023 seçimleri sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisinin 268, Tekrar Refah Partisinin 5, Milliyetçi Hareket Partisinin 50, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin 61, Türkiye Emekçi Partisinin 4, Cumhuriyet Halk Partisinin 169, ÂLÂ Parti’nin 43 milletvekili kazandı.

TİP’İN HATAY BAŞARISI MECLİS’E YANSIDI

14 Mayıs Milletvekilliği Seçiminde TİP’den 4 millletvekili Meclis’e girdi. Erkan Baş, Saliha Sera Kadıgil ve Ahmet Şık İstanbul’dan, Seyahat Davası nedeniyle tutuklu bulunan avukat Can Atalay Hatay’dan milletvekili seçilen isimler oldu. Cezaevinde bulunan 28 Periyot TİP Hatay Milletvekili Can Atalay vekilliği katılaştığı ve Resmi Gazete’de yer aldığı halde özgürlüğüne kavuşamadı.

MAZBATASINI PERŞEMBE GÜNÜ ALDI

Can Atalay’ın TİP milletvekilliği mazbatasını Perşembe günü aldı lakin tahliye kararı 1 hafta geçmesine karşın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı önünde inceleme evresinde duruyor. Anayasa’ya nazaran Yargıtay’ın bir milletvekilinin tutukluluk halinin devamına karar vermek üzere bir yetkisi bulunmuyor. Hukukçulara nazaran bir müracaat olmaksızın Can Atalay’ın mazbatısını alması ile tahliye süreci resen başlamış oluyor. Lakin Can Atalay’ın avukatları süreci hızlandırmak üzere Cuma günü bir dilekçe ile başvurarak tahliye kararının imzalanmasını talep etti ve mazbatayı Yargıtay’a elden teslim etti.

Sürecin devamında ise Yargıtay’ın belgeyi Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne göndermesi gerekiyor. Lakin 7 gündür Can Atalay’ın tahliye süreçlerine ait bir gelişme olmaması nedeni ile Hatay Milletvekili Can Atalay bugün de cezaevinde ve yemin merasiminde Meclis’te yer almadı.

ANAYASA’NIN 83. UNSURU NE DİYOR

Anayasa’nın 83. unsuru ise “Seçimden evvel yahut seçim sonrası bir hata işlediği sürülen bir milletvekili meclis kararı olmaksızın tutuklanamaz, yargılanamaz.” diyor. Hukukçular Yargıtay’ın bu noktada karar kurumu değil kararı imzalayacak kurum olarak gösteriyor.

GEZİ DAVASINDAN 18 YILA MAHKUM EDİLDİ

2022’de Seyahat davası nedeni ile 18 yıl mahpus cezasına çarptıran Can Atalay 2023 Türkiye genel seçimlerinde Türkiye Emekçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili oldu.

Can Atalay, Soma ve Ermenek maden kazaları, Adana öğrenci yurdu yangını, Çorlu tren kazası ile gazeteci ve müelliflerin niyet özgürlüğü davalarında avukatlık yapmıştı. Seyahat Parkı’na AVM yapılması teşebbüsüne karşı kurulan Taksim Dayanışması’nın avukatlığını yürütmüştü.

TÜRK SİYASİ TARİHİ İÇERİ GİREN VE MECLİSE GİREN SİYASİLERLE DOLU

2007 seçimlerine cezaevinden çıkıp Meclis’e giren vekiller damgasını vurmuştu. Tutuklu bulunduğu Gebze Cezaevi’nden mazbatasını alarak tahliye olan bağımsız milletvekili Sebahat Tuncel ile birlikte iki kişi cezaevlerinden Meclis’e girmişti.

OSMAN BÖLÜKBAŞI’NIN TAHLİYESİ 1 AY SÜRDÜ

Osman Bölükbaşı 1950’de Millet Partisi’nden Kırşehir milletvekili seçildikten sonra Kırşehir’in vilayet olmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’te görüşülürken TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada nedeni ile dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Osman Bölükbaşı, yargılanarak 2 Temmuz 1957’de Ulucanlar Cezaevine kondu. 1957 yılında cezaevindeyken Kırşehir’den tekrar milletvekili seçilen Osman Bölükbaşı, Meclis açıldıktan bir ay sonra tahliye edildi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden “memurat haklarından mahrum” olmak kaydıyla 2 yıl mahpus cezasına çarptırılan Bölükbaşı, evrakı Yargıtay’dayken 27 Mayıs 1960 ihtilali sonucu davası düştü.

ENGİN ALAN MECLİS AÇILDIKTAN 1 AY SONRA TAHLİYE OLDU

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, Balyoz Davası’na ait ihlal kararı kapsamında cezaevinden çıktı. MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, Anayasa Mahkemesinin Balyoz Davası’na ait ihlal kararı kapsamında Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi. Alan 24 Haziran 2014 tarihinde TBMM’de yemin etti ve meclis çalışmalarına katıldı.

4,5 yıl mahpus yatan Alan, açtığı maddi ve manevi tazminat davasında toplam 1 milyon 363 bin lira tazminat kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir