Kamu işçisinin zam talebi belli oldu

İki konfederasyon tarafından yapılan ortak açıklamada, 2023-2024 yılı Kamu Kesiti Toplu İş Kontratları Çerçeve Mutabakat Protokolüne ait ortak taleplerin, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Bölümü Kamu Patronları Sendikasına (TÜHİS) iletildiği belirtildi.

Açıklamadaki talepler ortasında birinci sırada, toplu iş kontratlarının yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak fiyatları 15 bin liranın altında olan personellerin aylık brüt çıplak fiyatlarının 15 bin liraya çekilmesi yer aldı.

Diğer talepler şöyle sıralandı:

“Refah hissesi ek edildikten sonra, toplu iş kontratının yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak fiyatlarına, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında artırım yapılacak. Başka altı aylık devirlerde, personellerin aldıkları brüt çıplak fiyatlarına (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında artırım yapılacak.

Toplu iş mukavelelerinde 6772 sayılı Kanuna nazaran ödenen ek tediye, kapsamdaki tüm personellere (Belediye şirketleri ve vilayet özel yönetim şirketleri dahil) ödenir. İş bu ek tediye dışında çalışanlara toplu iş kontratı ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş mukaveleleri kapsamındaki emekçilere, toplumsal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir