Kayıp depremzede çocuklar kaçırıldı mı? Beyaz otomobil ayrıntısı…

Cumhuriyet Gazetesinde Sena Tufan imzası ile yayınlanan habere nazaran; Türkiye, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde ihmaller zinciri nedeniyle yitirilen canların yasını tutarken bir yandan da kayıpların akıbetini sorguluyor. Çocukların tarikatlara teslim edildiğine ait savlar peş peşe gündeme yansırken evlatlarına ne olduğunu bulmak için çalmadık kapı bırakmayan acılı ailelere iktidardan tatmin edici bir açıklama gelmiş değil.

‘ÜMİDİMİZİ KESMEK ÜZEREYİZ’

Aileler ise beyaz bir arabanın çocuklarını götürdüğünü ve bir daha ulaşamadıklarını söylüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri de beyaz otomobil argümanından haberdar olduklarını lakin teyit edemedikleri için süreç yapamadıklarını belirtiyor.

Adıyaman’da yaşayan Funda Öznacar, 12 yaşındaki yeğeni Hira Parıltı Tümsavaş’ın bir an evvel bulunmasını istiyor. Öznacar, sarsıntı olduğu andan itibaren yaşadıklarını ise şu ifadelerlerle anlatıyor:

“Hira Nur’un annesi, babası ve iki kız kardeşi Arzumkent Sitesi’nin enkazından çıkarıldı. Lakin Hira Nur’a ulaşamadık. Konuştuğumuz bir misyonlu, ‘Depremin birinci saatlerinde beyaz bir arabaya bindirilip götürüldü sağlıklı bir şekilde’ dedi. Bunu duyduğumuzdan beri tüm hastaneleri aradık, taradık lakin hiçbir sonuca varamadık. Söyleyen kişiyi de arıyoruz lakin ona da ulaşamadık. Adıyaman küçük bir yer. Bu otomobil kimdir nedir bilmiyoruz. Bize ulaşsın ve nereye götürüldüğünü söylesin. Daima birileri arıyor fakat hiçbir sonuca ulaşamıyoruz. DNA örneği de verdik, kimsesizler mezarlığından bakacaklar lakin bundan da bir sonuç alamadık. Ümidimizi kesmek üzereyiz.”

‘BAKANLIK KAPI DUVAR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, savlarının kendilerine de ulaştığını söyledi. Hakverdi, “Haklı isyanımızı yenilmek istiyoruz. Ne Sağlık Bakanlığı ne İçişleri Bakanlığı ne de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremin ilk gününden beri koordine olabilmiş değil. Beşerler çaresiz bir formda her duyumun peşine koşuyor, her kapıyı aşındırıyor. Karşılarında derli toplu bir yapı yok. Partimiz tarafından kurulan komisyon ve ihbar çizgisi bugün prestijiyle 134 kayıp ihbarını birebir kıymetlendirdi. Bize ulaşan datalara nazaran 90 kayıp var bunlardan 46’sı 18 yaş altında. Hâlâ bize ulaşıp bilgi isteyen bir bakanlık yetkilisi olmadığı üzere randevu taleplerimize dahi karşılık alamadık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir