Listede Türkiye de Var! 2023 Yılının Mimarileriyle Büyüleyen En İyi Havalimanları Açıklandı

Bulundukları ülkenin ya da kentin refah seviyesinin en kıymetli göstergelerinden biri olan havalimanları, yalnızca uçakların iniş-kalkış yaptığı istasyonlar olarak değil birebir vakitte ülkenin tanıtım aracı olarak da öne çıkıyor. Memleketler arası havacılık kesiminin en değerli kuruluşlarından olan Skytrax isimli İngiltere merkezli uçuş araştırmaları şirketi, 2023 Yılının en âlâ havalimanları açıkladı. Gelin daima birlikte dünyanın en düzgün havalimanlarına bakalım.

20. Vancouver Havalimanı, Kanada:

Değişik uluslardan insanları ağırlayan bir yapıya sahip Kanada kenti olan Vancouver’dan 12 kilometre uzakta yer alan Vancouver Havalimanı, yıl içinde yaklaşık 30 milyon yolcuya hizmet veriyor. 56 hava yolu şirketinin bulunduğu havaalanı, insanları ve işletmeleri dünyadaki 127’den fazla duraksız noktaya bağlıyor.

19. Melbourne Havalimanı, Avusturalya:

Tullamarine Havalimanı olarak da bilinen havalimanı kent merkezinden 22,5 kilometre uzakta yer almaktadır. Melbourne Havalimanı’nda iki pist ve toplamda 56 kapıya sahip dört yolcu terminali bulunmaktadır.

18. Seattle-Tacoma Havalimanı, ABD:

Kuzeybatı Pasifik’teki en büyük havalimanı olan Seattle-Tacoma Memleketler arası Havalimanı (SEA) şehir merkezinin yaklaşık 19 kilometre güneyinde yer almaktadır. Sea-Tac Havalimanı olarak da bilinen havalimanı üç pistten ve bir merkez terminali ve iki uydu terminalden oluşmaktadır.

17. Dubai Havalimanı:

Dubai Milletlerarası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık kenti Dubai’de yer almaktadır. Yolcu sayısı bakımından en işlek havalimanları ortasında yer almaktadır.

16. Chubu Centrair Havalimanı, Japonya:

Chūbu Centrair Memleketler arası Havalimanı, Japonya’nın Nagoya kenti ve etrafına hizmet veren bir havalimanıdır. Havalimanı Ise Körfezi’nde yapay bir ada üzerinde inşa edilmiş olup kent merkezinin 35 km güneyinde yer almaktadır.

15. Kansai Havalimanı, Japonya:

Kansai Memleketler arası Havaalanı Osaka Körfezi açıklarında, 4 km uzunluğa ve 2,5 km genişliğe sahip yapay bir ada üzerine kurulu havaalanıdır.

14. Kopenhag Havalimanı, Danimarka:

Kopenhag Havalimanı Danimarka’nın başşehri Kopenhag’daki ana memleketler arası havalimanıdır. Danimarka’nın Oresund Bölgesi’ndedir. Amager Adası’nda yer alan havalimanı, Kopenhag kent merkezinden 8 kilometre; Oresund Köprüsü’nün öteki kıyısında yer alan Malmö kent merkezinden ise 24 kilometre uzaklıktadır. İskandinav ülkeleri’ndeki en büyük havalimanı olup Avrupa’daki en eski milletlerarası havalimanlarından biridir.

13. Rome Fiumicino Havalimanı, İtalya:

İtalya’nın başşehri Roma ve etrafına hizmet eden Roma FiumicinoHavalimanı havalimanı ya da Fiumicino-Leonardo da Vinci Havalimanı Roma’nın 38 km güneybatısındaki Fiumicino’da yer almaktadır.

12. Helsinki-Vantaa Havalimanı, Finlandiya:

Helsinki-Vantaa Havalimanı Finlandiya’nın Vantaa kentindedir. Helsinki metropolitan bölgesinin ve tüm Finlandiya’nın ana havalimanıdır. Vantaa kent merkezine 5 km, Helsinki kent merkezine ise 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.

11. Viyana Havalimanı, Avusturya:

Viyana Milletlerarası Havalimanı, Avusturya’nın başşehri Viyana’nın 18 km güneydoğusunda Schwechat kasabasında, Slovakya’nın başşehri Bratislava’nın ise 57 km batısında yer alan memleketler arası havalimanı. Avusturya´nın en büyük ve en değerli memleketler arası havalimanıdır.

10. Madrid-Barajas Havalimanı, İspanya:

Madrid Barajas Milletlerarası Havalimanı İspanya’nın başşehri Madrid’in ana havalimanıdır.  Avrupa’nın en değerli havacılık merkezlerinden olmuştur. Avrupa’nın dördüncü, dünyanın ise onuncu en kalabalık havalimanıdır.

9. Narita Havalimanı, Japonya:

Tokyo metropolitan bölgesine hizmet veren esas iki havalimanından biri, Narita Memleketler arası Havalimanıdır. Havalimanının iki pisti ve üç yolcu terminali vardır.

8. Zürih Havalimanı, İsviçre:

Zürih Havalimanı, İsviçre´nin en büyük memleketler arası havalimanıdır. Şehir merkezinin 13 km kuzeyinde yer almaktadır. Zürih Havalimanı’nın, üç uçak pisti, bir kara tarafı terminali ve üç hava tarafı iskelesi vardır.

7. Münih Havalimanı, Almanya:

Münih Havalimanı, Almanya Bavyera eyaletinin merkezi Münih’e hizmet veren memleketler arası havalimanıdır. Münih’in 28 km kuzeyinde, Freising yakınlarında bulunur. Almanya’nın ikinci ve Avrupa’nın yedinci en ağır havaalanıdır.

6. İstanbul Havalimanı, Türkiye:

İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin İstanbul kentinde hizmet veren milletlerarası havalimanıdır. Ana yolcu terminali, dünyanın en büyük iç yer yapılarından biridir. Dizaynında kubbelerden, kemerlerden, Türk hamamlarından, mescitlerden ve hatta İstanbul’un simgesi olan lale’nin Türk mimari özelliklerini barındırıyor. Hava hizmeti veren 60’tan fazla havayolu vardır.

5. Paris Charles de Gaulle Havalimanı, Fransa:

Roissy Havaalanı olarak da bilinen, Paris-Charles de Gaulle Havaalanı Fransa’daki en büyük milletlerarası havaalanıdır. Paris’in 26 kilometre kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

4. Incheon Havalimanı, Güney Kore:

Incheon Memleketler arası Havalimanı, Güney Kore’nin başşehri Seul ve etrafına hizmet veren milletlerarası havalimanıdır. Havalimanı ülkenin en büyük havalimanı olup Seul kent merkezinin 48 km batısında İncheon kenti hudutları içerisinde yer almaktadır. Havalimanı, 700 bin metrekarelik bir alana yayılıyor.

3. Tokyo Havalimanı, Haneda, Japonya:

Tokyo Memleketler arası Havalimanı, ya da kısaca Haneda Havalimanı Japonya’nın başşehri Tokyo’ya hizmet veren memleketler arası havalimanı. Tokyo’ya yaklaşık 14 km uzaklıkta Ōta bölgesinde yer alan Haneda Havalimanı, Narita Havalimanı ile birlikte Tokyo’nun ve Japonya’nın en işlek havalimanından biridir.

2. Hamad Havalimanı, Katar:

Uluslararası Havalimanı hizmeti veren Doha, Katar, Hamad Milletlerarası Havalimanı 2014 yılında açılmıştır.

1. Singapur Changi Havalimanı, Singapur:

Singapur Changi Havalimanı, Singapur’un doğusundaki Changi bölgesinde yer alan memleketler arası havalimanıdır. Changi Havalimanı, Singapur’un en büyük havalimanı, birebir vakitte Güneydoğu Asya’nın en büyük havalimanları ortasındadır. Singapur Changi Havalimanı’nın tekrar ‘Dünyanın En Yeterli Havalimanı’ mükafatını aldı. Changi yolcularını dünya çapında 200 varış noktasına bağlarken 5 bin yolcu alıyor ve haftada 80 hava yolu üzerinden kalkış gerçekleştiriyor. İçinde barındırdığı sanat merkezleri, heykeller, kelebek parkı, japon balığı havuzları, kaktüs, ayçiçeği, orkide bahçeleri ve sinemalarla bu merkez kendini bir havalimanından daha fazlası olarak tanıtmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir