TİP: Saray iktidarının anayasa değişikliği teklifine hayır!

T24 Haber Merkezi

Türkiye İşçi Partisi (TİP), başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği teklifinin referanduma götürülme ihtimaline ait olarak yazılı açıklama yayınladı. “Saray İktidarının Anayasa Değişikliği Teklifine Hayır!” başlığı ile yayınlanan metinde, “Tüm kamuoyunu, iktidarın toplumu inançlar ve cinsel kimlikler ekseninde kutuplaştırmaya çalışan bu teklifini reddetmeye çağırıyoruz” denildi. 

TİP’in toplumsal medya hesabından başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği teklifine ait metin yayınlandı. Paylaşımda, Erdoğan’ın başörtüsü konusunda yeni anayasanın ‘referanduma götürme’ daveti hakkında, “Saray iktidarının anayasa değişikliği teklifine hayır!” tabirlerine yer verildi.

“Türkiye İşçi Partisi olarak, Bayan Ofisimiz, Hukuk Ofisimiz ve LGBTİ+ Komitemizin bahse ait raporları ışığında, bayanların eşitlik ve özgürlük uğraşında kelam sahibi olan demokratik kitle örgütlerinin kamuya mal olmuş görüşlerini de dikkate alarak Cumhur İttifakı partilerinin gündeme getirmiş olduğu Anayasa değişiklik teklifine “Hayır” dediğimizi şimdiden ilan ediyoruz” denilen metinde, şu sözler yer aldı:

“Ekrem İmamoğlu ile ilgili kararı bir defa daha gösterdi ki…”

“Türkiye İşçi Partisi Parti Meclisi AKP, MHP ve BBP’nin Anayasa değişikliği teklifine ait partinin halini ele almış ve şu kararı almıştır:

1- Koltuk ve seçim hesapları uğruna anayasadaki laiklik prensibinin aşındırılmasını kabul etmiyoruz. Keyfi idaresini kalıcılaştırmak ismine anayasadaki temel prensipleri çiğnemekte beis görmeyen, işine gelmeyen mahkeme kararlarını uygulamayan ve kanun önünde eşitlik unsurunu hiç olmadığı kadar aşındıran AKP iktidarının toplumun bütününü ilgilendiren bir hususta anayasa değişikliği önerme meşruiyeti bulunmamaktadır. Kelam konusu anayasa değişikliği önerisi, ülkemizin gerçek problemleri karşısında söyleyecek hiçbir kelamı kalmamış AKP iktidarının nefret söylemi ve din istismarı ile, hukuku araç haline getirerek siyasi çıkar sağlama isteğinin bir eseridir. Yargının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili kararı bir defa daha gösterdi ki iktidarla değil anayasa yapmak, rastgele bir mevzuda yan yana durmak dahi halka dönük hücumların kesimi olma sonucunu doğuracaktır.

“Anayasaya eklenmesi öngörülen tabirler, iddia edilemeyecek pek çok farklı uygulamayı beraberinde getirebilir”

2- Bütün inançlara ve bir dine inanmama hürriyetine eşit aralıkta olması gereken anayasanın, bir dini inancın bir yorumunu öne çıkaracak biçimde atıflar içermesi toplumsal hayat açısından telafisi mümkün olmayan ziyanlara neden olur. 24. Unsurda yapılması öngörülen değişiklikte, ferdi özgürlüğün temel ögelerinden biri olan kıyafetin, bir dini inanca mensup olanları garanti altına alacak, başkalarını yok sayacak formda tanımlaması ayrımcılığın en açık sözüdür. Ayrıyeten, anayasaya eklenmesi öngörülen tabirler, dini inanç mazeretiyle kamu hizmetlerinde kimliği tespit edilemeyen görevlilerin varlığını yahut bugünden kestirim edilemeyecek pek çok farklı uygulamayı beraberinde getirebilir.

“Toplumun bir bölümünün “sapkın” olarak nitelendirilmesini reddediyoruz”

3- Aile hususunda yapılmak istenen değişiklik ise LGBTİ+’ları yok sayma teşebbüslerinin devamı niteliğindedir. Bu yurttaşlarımızın özgürlük taleplerini kalıcı olarak engelleme tarafında atılmak istenen bir adımdır. Anayasa değişiklik teklifinin münasebetinde toplumun bir bölümünün “sapkın” olarak nitelendirilmesini de reddediyoruz.

4- Her iki değişiklik talebi de, din ve cinsel kimlikler üzerinden halkın kutuplaştırılmasına neden olacak son derece tehlikeli bir ortamın oluşmasına hizmet edecek niteliktedir.

“Tüm kamuoyunu bu teklifi reddetmeye çağırıyoruz”

Türkiye İşçi Partisi olarak, Bayan Ofisimiz, Hukuk Ofisimiz ve LGBTİ+ Kurulumuzun mevzuya ait raporları ışığında, bayanların eşitlik ve özgürlük gayretinde kelam sahibi olan demokratik kitle örgütlerinin kamuya mal olmuş görüşlerini de dikkate alarak Cumhur İttifakı partilerinin gündeme getirmiş olduğu Anayasa değişiklik teklifine “Hayır” dediğimizi şimdiden ilan ediyoruz. Tüm kamuoyunu, iktidarın toplumu inançlar ve cinsel kimlikler ekseninde kutuplaştırmaya çalışan, halkın ve bayanların gerçek sıkıntılarının konuşulmamasına hizmet eden bu teklifi reddetmeye çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir