Ugandalı Florence’ın Antakya’da bulduğu mutluluk depremde yok oldu: Kimsesizler mezarlığına defnedildi

Ugandalı 31 yaşındaki Babirye Florence, kendisine yeni bir hayat kurmak ve geçimini sağlamak için geçen yıl ülkesinden binlerce kilometre uzaktaki Hatay’ın Antakya ilçesine geldi. Türk bir ailenin yanında çocuk bakıcısı olarak iş bulan Florence, kısa vakitte kendine keyifli bir ömür kurdu. Bir yandan da Uganda’daki ailesine para gönderiyordu. 6 Şubat’taki sarsıntıda hayatını kaybetti. Kimsesizler mezarlığına gömüldü. Fakat ailesinin ısrarlı talebi ve Uganda Türkiye Büyükelçiliği’nin teşebbüsleriyle, bayanın cenazesi evvelki gün ülkesine gönderildi. Yanında çalıştığı aile bireyleri tarafından çok sevilen Florence’in vefatı hem Antakya’da hem de ülkesinde büyük keder yarattı.

Babirye Florence, Hatay’ın Antakya ilçesinde Haydar ve Merve Mursaloğlu çiftinin 2 buçuk yaşındaki kızları Ada’nın bakıcılığını yapıyordu. Mursaloğlu ailesinin Akevler Mahallesi’nde bulunan Iraz Apartmanı’ndaki dairesinde aileyle birlikte yaşıyordu. Yaklaşık bir yıldır Ada’nın bakıcılığını yapan ve Mursaloğlu çiftinin yanında epeyce keyifli bir hayatı olan Florence, 6 Şubat’taki zelzeleye Mursaloğlu ailesiyle birlikte yakalandı. Yıkılan Iraz Apartmanı’nın enkazından 5 gün sonra Florence’in cansız vücudu çıkarıldı.

Kimsesizler mezarlığına defnedildi

Kimlik tespitinin yapılmasının akabinde Ugandalı genç isminin cenazesi, 11 Şubat’ta Antakya Narlıca Mevkii’ndeki kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. Bu ortada Mursaloğlu ailesinin yakınları ise durumu Uganda’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne bildirdi. Büyükelçilik yetkilileri, Uganda’daki ailesinin talebi üzerine Babirye Florence’nin cenazenin ülkesine gönderilmesi için harekete geçti. Lakin Babirye’nin ailesinin cenazeyi Uganda’ya getirecek parası yoktu. Bunun üzerine Uganda devleti ile Uganda’nın Türkiye Büyükelçiliği devreye girdi.

Cenazesi ülkesine gönderildi

Gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasının akabinde Antakya’dan alınan cenaze uçakla İstanbul’a getirildi. İstanbul Havalimanı’nda Uganda Büyükelçisi Nusura Tiperu’nun da iştirakiyle düzenlenen merasimin akabinde da cenaze THY’nin tarifeli seferiyle evvelki gün ülkesine gönderildi. Büyükelçi Tiperu, uçağa yüklenmeden evvel Babirye’nin tabutu önünde hürmet duruşunda bulundu.

Gözü yaşlı aile ise günlerdir bekledikleri kızlarının cenazesini dün teslim aldı. Babirye Florence’nin cenazesinin, doğup büyüdüğü ve hala ailesinin yaşadığı Lwengo kentinde toprağa verileceği öğrenildi.

“Hayatta olmaktan zevk alıyorum”

Babirye Florence, toplumsal medya paylaşımlarında Türkiye’de olmaktan ve Mursaloğlu ailesinin yanında çalışmaktan duyduğu memnuniyeti her fırsatta lisana getiriyordu. 31’inci yaşını kutladığı doğum gününde işvereni Merve Mursaloğlu ile birlikte çektirdiği fotoğrafı paylaşan Florence, “Benim için yaptığın her şeye çok teşekkür ederim. Hayatımdan ve her vakit hayatta olmaktan zevk alıyorum. Allah’ın lütfu sonsuza kadar benimle olsun. Bugün hayatımın en özel gününü kutluyorum. Kendime yeterli ki doğdum” sözlerini kullanmıştı. Öte yandan Mursaloğlu çifti ve kızları Ada’dan ise günlerdir haber alınamazken, yakınları ise arayışlarına devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir