Yaz ishali pusuda: Havuz ve deniz suyuna dikkat

Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, kavurucu sıcaklıkta bilhassa çocuklarda ishal hastalıklarının arttığını belirterek, hijyen ve besin tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Doğan, “Şimdi yaz ishalleriyle daha sık karşılaşmaktayız. Yaz ishallerinin aşikâr sebepleri var. Bunlardan bir tanesi besinlerin raf ömrünün kısalması. Bilhassa konutta hazırlanmış eserlerin açıkta bırakılması ve sonrasında tekrar tüketilmesi, örneğin pilav, mayonez, yumurta vesaire üzere besinler bozulmaya daha eğilimli besinlerdir. Bir sonraki tüketimde birikmiş bakteriler tarafından ishal bulantı, kusma üzere şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle hazırlanmış olan besinlerin buzdolabında saklanması, mümkünse tek seferde tüketilmesini önereceğiz. Bunun dışında zerzevat ve meyve tüketimi haliyle yazda artmakta. Bilhassa sebzelerin ve meyvelerin uygun halde yıkanması, temizliğinin yapılması ve sonra tüketilmesini öneriyoruz. Yazın hava sıcaklığının artması nedeniyle parklarda, bahçelerde, dışarılar daha fazla vakit geçirilmekte. Bu da ellerin kontamine olmasına neden olmakta. Bu nedenle de tekrar el hijyeni dikkat edilmesi gereken değerli bir konu. Kesinlikle rastgele bir aktiviteden sonra ellerine uygun biçimde yıkanmasını, temizlenmesini öneriyoruz” dedi.

‘HAVUZ VE DENİZE DİKKAT’

Havuz ve deniz suyuna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Doğan,

“Özellikle site havuzlarının daha yakın takip edilmesi gerekmekte. Bunların periyodik bakımları var. Kesinlikle site idareleri tarafından bakımların yapılması ve sistemli klor ölçümlerinin yapılması gerekmekte. Denizde geçirilen müddette dikkat edilmesi gereken öbür bir konu. Denizde uzun mühlet geçirilmesi bu vakit zarfında da deniz suyunun biraz fazla yutulması yeniden yaz ishallerine neden olabilmekte. Hava sıcaklıkları olağanların üzerinde ve çok sıcaklıklar görülmekte. Güneş ışınlarının dik geldiği vakitlerde denizde yahut havuzda uzun müddet vakit geçirilmesi, kalp damar, hipertansiyon üzere hastalığı olan bireylerde can kayıplarına dahi neden olabilir. O nedenle bu ileri yaş kümesinde olan ve altta yatan, eşlik eden hastalığı olan şahısların bu saat diliminde güneşe çıkmamalarını önermekteyiz. Çok sıcaklarda güneşe çıkmayacağız, kâfi sıvı alacağız. Bilhassa yaz mevsiminde terleme yoluyla beden çok ölçüde sıvı kaybetmekte. Yeniden kalp damar hastalığı olan şahıslarda de sıvı kaybına bağlı olarak birtakım hayati tehdit eden durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Kâfi ölçüde sıvı alacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir