Yetersiz beslenmeden ölmüştü; 6 yaşındaki Elif Nur’un bu evde yaşıyordu!

Eskişehir’de cezaevinde olan Sibel-Gökhan T’in kızları Parıltı Elif (6), yakınlarının konutunda rahatsızlandı. Yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeniyle güçsüz düştüğü belirlenen küçük kız, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Çocuğun gözaltına alınan halası ve amcası tutuklanırken; çocuğun yaşadığı konut görüntülendi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 2 gün evvel tedavi altına alınan Parıltı Elif T’in yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeniyle güçsüz düştüğü belirlendi.

Nur Elif T’in hastanede hayatını yitirmesinin akabinde vefatının kuşkulu bulunması nedeniyle Vilayet Emniyet Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Ölen kız ile ağabeyleri Yiğitcan T. (9) ve Metin T’nin (12), amcası ve halasıyla Fevzi Çakmak Mahallesi Uzunpınar Sokağı’nda yaşadığı konuta giden gruplar, ikametin hayat için berbat şartlara sahip olduğunu tespit etti.

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp ve Cinayet Ofis Amirliği takımları, hala Deniz T. ile çocukların yakınlarını tehdit ettiği öne sürülen amca Sezer T’yi gözaltına alarak emniyete götürdü. Zanlılar, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca Sulh Ceza Hakimliğine tutuklanması talebiyle sevk olunan şüphelilerden hala Deniz T. “çocuğa karşı eziyet”, kabahatinden, öteki kuşkulu amca Sezer T. ise “silahla tehdit” cürmünden tutuklandı.

Polis, tıpkı meskende kalan çocuğun babaannesi Cihangül K’yi de yakalamak için çalışma başlattı.

Yetersiz beslendikleri ve güçsüz düştükleri belirlenen 2 erkek çocuğu ise Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından muhafazaya alındı.

Baba Gökhan T. ve anne Sibel T’nin cezaevinde tutuklu bulundukları, bu nedenle çocukların velayetinin halalarında olduğu öğrenildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, 14 Aralık’ta boğazına cisim kaçması sonucu öldüğü ihbar edilen 6 yaşındaki Işık Elif T. ile ilgili otopsi süreçlerinin yapıldığı ve ayrıntılı soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Kesin vefat sebebi birinci bulgularda tespit edilemediğinden İsimli Tıp Kurumundan ayrıntılı otopsi raporu beklenilmektedir. Soruşturma tüm taraflarıyla ve titizlikle devam etmektedir. Müteveffa Parıltı Elif T’nin kardeşleri, anne ve babalarının cezaevinde bulunması nedeniyle halaları ile birlikte yaşadıkları ve halaları ile babaanneleri tarafından berbat muameleye maruz kaldıklarından ötürü Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca farklı bir soruşturma başlatılmıştır. 15 Aralık tarihinde gözaltına alınan kuşkulu hala, ‘eziyet’ hatasından Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanması talebi ile Eskişehir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Mağdurların babaannesinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Mağdur iki kardeş, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Muhafaza Birinci Müdahale ve Kıymetlendirme Ünitesince muhafaza altına alınmıştır.”


Nur Elif T’nin cenazesi, yakınlarınca hastane morgundan alınarak Fevzi Çakmak Mescidi’ne getirildi.

Çocuğun cenazesi, yakınlarının iştirakiyle kılınan namazın akabinde Muttalip Mezarlığı’na defnedildi.

Polis ve jandarmanın güvenlik tedbiri aldığı merasime, Işık Elif T’nin annesi ve babası cezaevinden özel müsaade alarak katıldı.

Bursa’dan gelen ailenin yakınlarından Gamze T, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Babaannesi ortada yok. Çocuk açlıktan ölmüş. Adalet istiyoruz. Adalet yerini bulsun. Çocuğun kanı yerde kalmasın. Bir babaanne bunu yapıyorsa vicdan aramayacaksın. En ağır cezayla da yargılanmasını istiyoruz. Sonuna kadar da peşindeyiz. Devletten tek isteğimiz de sonuna kadar bizim yanımızda olsun” diye konuştu.

Ebru T. ise Parıltı Elif T’nin gözaltındaki amcasının, kızın annesinin yakınlarına “Çocuğun boğazında mandalina kaldı, öldü.” dediğini ileri sürdü.

Bunun üzerine anne tarafının inanmayıp morga gittiğini anlatan Ebru T, “Çocuğun halini görünce de morgdan çıkar çıkmaz şikayetçi olmak için emniyete gidiyorlar. Biz de çabucak 2 erkek çocuğunu alıp, yemek yedirdik. Hastaneye gittiler, oradan da toplumsal yardımlaşma aldı. Çocuklar muhafaza altında. Sorumluların en ağır biçimde cezalandırılmasını istiyorum.” tabirlerini kullandı. (AA)

Fotoğraflar: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir